Česká republikaSlovensko

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína začala být v celém světě žádaná a populární díky metodám léčby, které jsou jednoduché a dostupné většině lidí. Tyto metody jsou účinné při léčbě a prevenci mnohých onemocnění, a to nejen běžných chronických, ale i některých onemocnění, které jsou i v současnosti považovány za těžko vyléčitelné. Jde o taková onemocnění jako je klíšťová encefalitida, roztroušená skleróza, atopický ekzém, hyperlipidémie apod. Předností tradiční čínské medicíny je dokonale propracovaný systém energetických drah v těle, funkce orgánů a jejich vzájemného působení. Úkolem léčby je obnovit narušenou rovnováhu Jing Jang a zajistit rovnoměrné proudění energie Čchi. V jazyce západní medicíny jde o obnovení homeostáze, stimulaci ochranných sil a reaktivní schopnosti organismu.

Tradiční čínská medicína se na zdraví dívá z hlediska rovnováhy dvou sil Jing a Jang a rovnoměrné proudění energie Čchi po těle. Hlavním úkolem léčby je obnovit narušenou rovnováhu Jing Jang a zajistit harmonii, v jazyce západní medicíny jde o obnovení homeostáze, stimulaci ochranných sil a reaktivní schopnosti organismu. Jakákoliv nemoc z hlediska tradiční čínské medicíny je způsobena zvětšením nebo zmenšením Jing nebo Jang, proto léčení probíhá tím způsobem, že se buď přidává, nebo ubírá Jing nebo Jang.

Příklady: Při nedostatku energie Čchi cítíme ztrátu energie, zhoršuje se naše schopnost soustředit se. Nedostatek Jang způsobuje v našem těle chlad, cítíme duševní a tělesné vyčerpání. Nadbytek Jang se naopak projevuje pocitem horkosti, záchvaty zlosti, zvýšenou aktivitou. Časem pak dochází k vysychání tělesných šťáv. Nadbytek Jing způsobuje vlhkost, v tkáních se hromadí tekutiny, což vede k otokům, pocitům tíhy, vytváří se hlen na průduškách, objevuje se celulitida, cítíme malátnost. Nedostatek Jing také způsobuje vysychání tělesných šťáv, v důsledku toho trpíme pocitem neklidu, nervozitou, naše pleť a vlasy se stávají suchými. Pro uchování rovnováhy v organismu jsou také velmi důležité emoce. Hněv, zlost, agrese vyčerpávají energii Čchi, chladné emoce jako strach, zklamání, smutek, závist a mrzutost ji blokují atd...

PŘÍČINY NEMOCÍ

Je možné rozdělit na vnější:

• klimatické podmínky (vítr, chlad, vedro, vlhkost, suchost, oheň)

• infekční agenti

• vnější rány

• kousnutí zvířete, bodnutí hmyzu

a vnitřní:

• nerovnováha sedmi pocitů (radost, smutek, přemýšlení, hněv, strach,) přespřílišná radost, velké hoře, hněv, strach, stesk, láska, přání (chtění)

• nesprávná strava – z nesprávné stravy

• vyčerpání

• objevení se patologických tekutin

• stagnace Čchi a krve

• nespoutaný pohlavní život

PREVENCE

Tradiční čínská medicína se zaměřuje především na prevenci, nejvyšším projevem moudrosti je uchování pořádku, spíš než jeho napravování. Léčit onemocnění ve chvíli, kdy už vzniklo je stejné jako kopat studnu, když už mám žízeň. Každodenní podpora rovnováhy v organismu. Velkou pozornost věnuje tradiční čínská medicína stravování. Člověk je to, co jí. Zdravým člověkem bude ten, kdo se stravuje v harmonii s vesmírem.

ZÁPADNÍ A VÝCHODNÍ MEDICÍNA

Západní medicína se zaměřuje na fyzické tělo a orgány, východní na jejich funkce. Západní medicína se vždy specializuje na určitou oblast, východní vnímá lidský organismus jako celek, součást vesmíru, člověk funguje v propojení s vesmírnou energií, funkcemi. Západní medicína se věnuje především nemoci samotné, jejíž příčiny se odvozují od vnějších vlivů, východní medicína se snaží vyhnout se stádiu nemoci a snaží se zdraví uchovávat / vyvarovat se nemocím. Pro lékaře tradiční medicíny je důležitější určit ne název nemoci, ale typ narušení rovnováhy. Oba systémy, východní i západní medicíny jsou komplementární. Není možné přeceňovat východní medicínu, a nedoceňovat současné moderní úspěchy západní medicíny. Mnohé syndromy potřebují další doplnění / pokračování v čínské medicíně.

Chemické preparáty mají velký, ale hrubý efekt. Dají dobrý výsledek při léčení akutních nemocí, ale při dlouhodobém užívání vedou k zablokování metabolických procesů... je potřeba vrátit se k zdravému způsobu života našich předků s přihlédnutím k současným podmínkám. Ne všichni si uvědomujeme, co to znamená, myslíme si, že žijeme zdravě a přitom děláme různé chyby, zbytečně zatěžujeme organismus.

Čínská medicína se řídí těmito principy: Léčí pomocí přirozených prostředků a co nejméně pomocí chemických. Učí a pomáhá ovlivňovat / uzpůsobovat svůj styl života, režim stravování. Učí pozitivnímu naladěný na uzdravení. Léčba je přísně individuální a zaměřená na orgán, který je v nepořádku, a orgány s ním spojené. Podporuje organismus, aby byl sám schopen vyrovnat se s nemocí.